πagarwalmath · 5th grade · Common Core 6.RP.A.3
🔭 Ratios
Ratios: equivalent ratios, ratio tables, unit rates, better buys
Name: ______________________Date: ____________
1A car goes 60 miles in 2 hours, the same speed all the way. How many miles does it go in 1 hour?
Answer: ______________ miles
2A car goes 250 miles in 5 hours, the same speed all the way. How many miles does it go in 1 hour?
Answer: ______________ miles
3Jamal reads 90 pages in 3 days, the same each day. How many pages a day is that?
Answer: ______________ pages
4Ana pays $30 for 6 notebooks. How much does 1 notebook cost?
Answer: ______________ dollars
5Zoe pays $10 for 2 notebooks. How much does 1 notebook cost?
Answer: ______________ dollars
6Zoe pays $30 for 6 notebooks. How much does 1 notebook cost?
Answer: ______________ dollars
7Sam pays $18 for 9 notebooks. How much does 1 notebook cost?
Answer: ______________ dollars
8Sam reads 100 pages in 4 days, the same each day. How many pages a day is that?
Answer: ______________ pages
9Kai reads 90 pages in 6 days, the same each day. How many pages a day is that?
Answer: ______________ pages
10A car goes 80 miles in 2 hours, the same speed all the way. How many miles does it go in 1 hour?
Answer: ______________ miles
11A car goes 350 miles in 7 hours, the same speed all the way. How many miles does it go in 1 hour?
Answer: ______________ miles
12Lily reads 90 pages in 6 days, the same each day. How many pages a day is that?
Answer: ______________ pages
Answer key: Ratios
- 1. 30 miles
- 2. 50 miles
- 3. 30 pages
- 4. 5 dollars
- 5. 5 dollars
- 6. 5 dollars
- 7. 2 dollars
- 8. 25 pages
- 9. 15 pages
- 10. 40 miles
- 11. 50 miles
- 12. 15 pages
Practice this lesson online with games that adjust to your child: agarwalmath.com/math/5th-grade/preview-ratios