πagarwalmath · 5th grade · Common Core 6.RP.A.3
🔭 Ratios
Ratios: equivalent ratios, ratio tables, unit rates, better buys
Name: ______________________Date: ____________
1A car goes 120 miles in 3 hours, the same speed all the way. How many miles does it go in 1 hour?
Answer: ______________ miles
2Leo reads 30 pages in 2 days, the same each day. How many pages a day is that?
Answer: ______________ pages
3Mei pays $20 for 4 notebooks. How much does 1 notebook cost?
Answer: ______________ dollars
4A car goes 210 miles in 7 hours, the same speed all the way. How many miles does it go in 1 hour?
Answer: ______________ miles
5Theo pays $24 for 6 notebooks. How much does 1 notebook cost?
Answer: ______________ dollars
6Sam pays $8 for 4 notebooks. How much does 1 notebook cost?
Answer: ______________ dollars
7Lily reads 125 pages in 5 days, the same each day. How many pages a day is that?
Answer: ______________ pages
8Kai pays $16 for 4 notebooks. How much does 1 notebook cost?
Answer: ______________ dollars
9Omar pays $4 for 2 notebooks. How much does 1 notebook cost?
Answer: ______________ dollars
10Sam pays $12 for 3 notebooks. How much does 1 notebook cost?
Answer: ______________ dollars
11A car goes 100 miles in 5 hours, the same speed all the way. How many miles does it go in 1 hour?
Answer: ______________ miles
12A car goes 280 miles in 7 hours, the same speed all the way. How many miles does it go in 1 hour?
Answer: ______________ miles
Answer key: Ratios
- 1. 40 miles
- 2. 15 pages
- 3. 5 dollars
- 4. 30 miles
- 5. 4 dollars
- 6. 2 dollars
- 7. 25 pages
- 8. 4 dollars
- 9. 2 dollars
- 10. 4 dollars
- 11. 20 miles
- 12. 40 miles
Practice this lesson online with games that adjust to your child: agarwalmath.com/math/5th-grade/preview-ratios