πagarwalmath · 5th grade · Common Core 6.RP.A.3
🔭 Ratios
Ratios: equivalent ratios, ratio tables, unit rates, better buys
Name: ______________________Date: ____________
1Aiden pays $12 for 4 notebooks. How much does 1 notebook cost?
Answer: ______________ dollars
2Maya reads 45 pages in 3 days, the same each day. How many pages a day is that?
Answer: ______________ pages
3Sam pays $24 for 8 notebooks. How much does 1 notebook cost?
Answer: ______________ dollars
4A car goes 360 miles in 9 hours, the same speed all the way. How many miles does it go in 1 hour?
Answer: ______________ miles
5A car goes 120 miles in 6 hours, the same speed all the way. How many miles does it go in 1 hour?
Answer: ______________ miles
6A car goes 320 miles in 8 hours, the same speed all the way. How many miles does it go in 1 hour?
Answer: ______________ miles
7Theo pays $54 for 9 notebooks. How much does 1 notebook cost?
Answer: ______________ dollars
8Nora reads 60 pages in 4 days, the same each day. How many pages a day is that?
Answer: ______________ pages
9Ben pays $15 for 5 notebooks. How much does 1 notebook cost?
Answer: ______________ dollars
10Lily reads 75 pages in 3 days, the same each day. How many pages a day is that?
Answer: ______________ pages
11Lily reads 150 pages in 6 days, the same each day. How many pages a day is that?
Answer: ______________ pages
12Omar reads 200 pages in 8 days, the same each day. How many pages a day is that?
Answer: ______________ pages
Answer key: Ratios
- 1. 3 dollars
- 2. 15 pages
- 3. 3 dollars
- 4. 40 miles
- 5. 20 miles
- 6. 40 miles
- 7. 6 dollars
- 8. 15 pages
- 9. 3 dollars
- 10. 25 pages
- 11. 25 pages
- 12. 25 pages
Practice this lesson online with games that adjust to your child: agarwalmath.com/math/5th-grade/preview-ratios