πagarwalmath · 5th grade · Common Core 6.RP.A.3
🔭 Ratios
Ratios: equivalent ratios, ratio tables, unit rates, better buys
Name: ______________________Date: ____________
1Jamal pays $14 for 7 notebooks. How much does 1 notebook cost?
Answer: ______________ dollars
2Jamal pays $16 for 8 notebooks. How much does 1 notebook cost?
Answer: ______________ dollars
3Ana reads 120 pages in 8 days, the same each day. How many pages a day is that?
Answer: ______________ pages
4Lily pays $12 for 4 notebooks. How much does 1 notebook cost?
Answer: ______________ dollars
5A car goes 120 miles in 3 hours, the same speed all the way. How many miles does it go in 1 hour?
Answer: ______________ miles
6A car goes 210 miles in 7 hours, the same speed all the way. How many miles does it go in 1 hour?
Answer: ______________ miles
7A car goes 80 miles in 4 hours, the same speed all the way. How many miles does it go in 1 hour?
Answer: ______________ miles
8Zoe pays $24 for 6 notebooks. How much does 1 notebook cost?
Answer: ______________ dollars
9Lily reads 150 pages in 6 days, the same each day. How many pages a day is that?
Answer: ______________ pages
10Sam pays $36 for 6 notebooks. How much does 1 notebook cost?
Answer: ______________ dollars
11Leo reads 180 pages in 6 days, the same each day. How many pages a day is that?
Answer: ______________ pages
12Ben reads 80 pages in 4 days, the same each day. How many pages a day is that?
Answer: ______________ pages
Answer key: Ratios
- 1. 2 dollars
- 2. 2 dollars
- 3. 15 pages
- 4. 3 dollars
- 5. 40 miles
- 6. 30 miles
- 7. 20 miles
- 8. 4 dollars
- 9. 25 pages
- 10. 6 dollars
- 11. 30 pages
- 12. 20 pages
Practice this lesson online with games that adjust to your child: agarwalmath.com/math/5th-grade/preview-ratios