πagarwalmath · 5th grade · Common Core 6.RP.A.3
🔭 Ratios
Ratios: equivalent ratios, ratio tables, unit rates, better buys
Name: ______________________Date: ____________
1Nora reads 90 pages in 9 days, the same each day. How many pages a day is that?
Answer: ______________ pages
2Nora pays $30 for 6 notebooks. How much does 1 notebook cost?
Answer: ______________ dollars
3A car goes 320 miles in 8 hours, the same speed all the way. How many miles does it go in 1 hour?
Answer: ______________ miles
4A car goes 270 miles in 9 hours, the same speed all the way. How many miles does it go in 1 hour?
Answer: ______________ miles
5Mei reads 175 pages in 7 days, the same each day. How many pages a day is that?
Answer: ______________ pages
6A car goes 240 miles in 6 hours, the same speed all the way. How many miles does it go in 1 hour?
Answer: ______________ miles
7Omar pays $32 for 8 notebooks. How much does 1 notebook cost?
Answer: ______________ dollars
8Aiden pays $32 for 8 notebooks. How much does 1 notebook cost?
Answer: ______________ dollars
9Ben reads 75 pages in 3 days, the same each day. How many pages a day is that?
Answer: ______________ pages
10Rosa pays $8 for 2 notebooks. How much does 1 notebook cost?
Answer: ______________ dollars
11Lily pays $36 for 9 notebooks. How much does 1 notebook cost?
Answer: ______________ dollars
12Jamal pays $45 for 9 notebooks. How much does 1 notebook cost?
Answer: ______________ dollars
Answer key: Ratios
- 1. 10 pages
- 2. 5 dollars
- 3. 40 miles
- 4. 30 miles
- 5. 25 pages
- 6. 40 miles
- 7. 4 dollars
- 8. 4 dollars
- 9. 25 pages
- 10. 4 dollars
- 11. 4 dollars
- 12. 5 dollars
Practice this lesson online with games that adjust to your child: agarwalmath.com/math/5th-grade/preview-ratios