πagarwalmath · 5th grade · Common Core 6.RP.A.3
🔭 Ratios
Ratios: equivalent ratios, ratio tables, unit rates, better buys
Name: ______________________Date: ____________
1Jamal pays $16 for 4 notebooks. How much does 1 notebook cost?
Answer: ______________ dollars
2Jamal pays $30 for 6 notebooks. How much does 1 notebook cost?
Answer: ______________ dollars
3Leo reads 135 pages in 9 days, the same each day. How many pages a day is that?
Answer: ______________ pages
4Aiden pays $40 for 8 notebooks. How much does 1 notebook cost?
Answer: ______________ dollars
5Ana pays $12 for 2 notebooks. How much does 1 notebook cost?
Answer: ______________ dollars
6A car goes 120 miles in 4 hours, the same speed all the way. How many miles does it go in 1 hour?
Answer: ______________ miles
7A car goes 150 miles in 3 hours, the same speed all the way. How many miles does it go in 1 hour?
Answer: ______________ miles
8Maya reads 80 pages in 8 days, the same each day. How many pages a day is that?
Answer: ______________ pages
9Priya reads 200 pages in 8 days, the same each day. How many pages a day is that?
Answer: ______________ pages
10A car goes 140 miles in 7 hours, the same speed all the way. How many miles does it go in 1 hour?
Answer: ______________ miles
11Lily pays $4 for 2 notebooks. How much does 1 notebook cost?
Answer: ______________ dollars
12A car goes 180 miles in 9 hours, the same speed all the way. How many miles does it go in 1 hour?
Answer: ______________ miles
Answer key: Ratios
- 1. 4 dollars
- 2. 5 dollars
- 3. 15 pages
- 4. 5 dollars
- 5. 6 dollars
- 6. 30 miles
- 7. 50 miles
- 8. 10 pages
- 9. 25 pages
- 10. 20 miles
- 11. 2 dollars
- 12. 20 miles
Practice this lesson online with games that adjust to your child: agarwalmath.com/math/5th-grade/preview-ratios