πagarwalmath · 5th grade · Common Core 6.RP.A.3
🔭 Ratios
Ratios: equivalent ratios, ratio tables, unit rates, better buys
Name: ______________________Date: ____________
1A car goes 140 miles in 7 hours, the same speed all the way. How many miles does it go in 1 hour?
Answer: ______________ miles
2A car goes 120 miles in 4 hours, the same speed all the way. How many miles does it go in 1 hour?
Answer: ______________ miles
3Kai reads 40 pages in 2 days, the same each day. How many pages a day is that?
Answer: ______________ pages
4Maya pays $16 for 4 notebooks. How much does 1 notebook cost?
Answer: ______________ dollars
5A car goes 40 miles in 2 hours, the same speed all the way. How many miles does it go in 1 hour?
Answer: ______________ miles
6Ana pays $36 for 9 notebooks. How much does 1 notebook cost?
Answer: ______________ dollars
7A car goes 150 miles in 5 hours, the same speed all the way. How many miles does it go in 1 hour?
Answer: ______________ miles
8Jamal pays $12 for 3 notebooks. How much does 1 notebook cost?
Answer: ______________ dollars
9Ben pays $40 for 8 notebooks. How much does 1 notebook cost?
Answer: ______________ dollars
10Aiden pays $15 for 5 notebooks. How much does 1 notebook cost?
Answer: ______________ dollars
11Mei reads 160 pages in 8 days, the same each day. How many pages a day is that?
Answer: ______________ pages
12Ben reads 80 pages in 4 days, the same each day. How many pages a day is that?
Answer: ______________ pages
Answer key: Ratios
- 1. 20 miles
- 2. 30 miles
- 3. 20 pages
- 4. 4 dollars
- 5. 20 miles
- 6. 4 dollars
- 7. 30 miles
- 8. 4 dollars
- 9. 5 dollars
- 10. 3 dollars
- 11. 20 pages
- 12. 20 pages
Practice this lesson online with games that adjust to your child: agarwalmath.com/math/5th-grade/preview-ratios