πagarwalmath · 5th grade · Common Core 6.RP.A.3
🔭 Ratios
Ratios: equivalent ratios, ratio tables, unit rates, better buys
Name: ______________________Date: ____________
1Zoe pays $28 for 7 notebooks. How much does 1 notebook cost?
Answer: ______________ dollars
2Mei reads 120 pages in 8 days, the same each day. How many pages a day is that?
Answer: ______________ pages
3Omar pays $16 for 4 notebooks. How much does 1 notebook cost?
Answer: ______________ dollars
4A car goes 80 miles in 2 hours, the same speed all the way. How many miles does it go in 1 hour?
Answer: ______________ miles
5A car goes 100 miles in 2 hours, the same speed all the way. How many miles does it go in 1 hour?
Answer: ______________ miles
6Sam pays $18 for 6 notebooks. How much does 1 notebook cost?
Answer: ______________ dollars
7A car goes 180 miles in 6 hours, the same speed all the way. How many miles does it go in 1 hour?
Answer: ______________ miles
8Mei pays $8 for 4 notebooks. How much does 1 notebook cost?
Answer: ______________ dollars
9A car goes 60 miles in 2 hours, the same speed all the way. How many miles does it go in 1 hour?
Answer: ______________ miles
10Jamal pays $45 for 9 notebooks. How much does 1 notebook cost?
Answer: ______________ dollars
11Ana reads 80 pages in 8 days, the same each day. How many pages a day is that?
Answer: ______________ pages
12Sam reads 150 pages in 5 days, the same each day. How many pages a day is that?
Answer: ______________ pages
Answer key: Ratios
- 1. 4 dollars
- 2. 15 pages
- 3. 4 dollars
- 4. 40 miles
- 5. 50 miles
- 6. 3 dollars
- 7. 30 miles
- 8. 2 dollars
- 9. 30 miles
- 10. 5 dollars
- 11. 10 pages
- 12. 30 pages
Practice this lesson online with games that adjust to your child: agarwalmath.com/math/5th-grade/preview-ratios