πagarwalmath · 5th grade · Common Core 6.RP.A.3
🔭 Ratios
Ratios: equivalent ratios, ratio tables, unit rates, better buys
Name: ______________________Date: ____________
1A car goes 360 miles in 9 hours, the same speed all the way. How many miles does it go in 1 hour?
Answer: ______________ miles
2A car goes 400 miles in 8 hours, the same speed all the way. How many miles does it go in 1 hour?
Answer: ______________ miles
3Nora reads 40 pages in 2 days, the same each day. How many pages a day is that?
Answer: ______________ pages
4Jamal pays $12 for 3 notebooks. How much does 1 notebook cost?
Answer: ______________ dollars
5Sam reads 150 pages in 6 days, the same each day. How many pages a day is that?
Answer: ______________ pages
6Theo reads 160 pages in 8 days, the same each day. How many pages a day is that?
Answer: ______________ pages
7Nora pays $10 for 5 notebooks. How much does 1 notebook cost?
Answer: ______________ dollars
8A car goes 200 miles in 5 hours, the same speed all the way. How many miles does it go in 1 hour?
Answer: ______________ miles
9A car goes 140 miles in 7 hours, the same speed all the way. How many miles does it go in 1 hour?
Answer: ______________ miles
10Jamal reads 40 pages in 2 days, the same each day. How many pages a day is that?
Answer: ______________ pages
11A car goes 200 miles in 4 hours, the same speed all the way. How many miles does it go in 1 hour?
Answer: ______________ miles
12Theo pays $12 for 6 notebooks. How much does 1 notebook cost?
Answer: ______________ dollars
Answer key: Ratios
- 1. 40 miles
- 2. 50 miles
- 3. 20 pages
- 4. 4 dollars
- 5. 25 pages
- 6. 20 pages
- 7. 2 dollars
- 8. 40 miles
- 9. 20 miles
- 10. 20 pages
- 11. 50 miles
- 12. 2 dollars
Practice this lesson online with games that adjust to your child: agarwalmath.com/math/5th-grade/preview-ratios