πagarwalmath · 5th grade · Common Core 6.RP.A.3
🔭 Ratios
Ratios: equivalent ratios, ratio tables, unit rates, better buys
Name: ______________________Date: ____________
1Nora pays $24 for 8 notebooks. How much does 1 notebook cost?
Answer: ______________ dollars
2Priya reads 90 pages in 9 days, the same each day. How many pages a day is that?
Answer: ______________ pages
3Leo pays $16 for 4 notebooks. How much does 1 notebook cost?
Answer: ______________ dollars
4Maya reads 75 pages in 5 days, the same each day. How many pages a day is that?
Answer: ______________ pages
5Theo reads 175 pages in 7 days, the same each day. How many pages a day is that?
Answer: ______________ pages
6A car goes 150 miles in 3 hours, the same speed all the way. How many miles does it go in 1 hour?
Answer: ______________ miles
7Kai reads 180 pages in 9 days, the same each day. How many pages a day is that?
Answer: ______________ pages
8A car goes 400 miles in 8 hours, the same speed all the way. How many miles does it go in 1 hour?
Answer: ______________ miles
9Ana pays $8 for 2 notebooks. How much does 1 notebook cost?
Answer: ______________ dollars
10Omar reads 30 pages in 2 days, the same each day. How many pages a day is that?
Answer: ______________ pages
11A car goes 180 miles in 6 hours, the same speed all the way. How many miles does it go in 1 hour?
Answer: ______________ miles
12Priya pays $16 for 8 notebooks. How much does 1 notebook cost?
Answer: ______________ dollars
Answer key: Ratios
- 1. 3 dollars
- 2. 10 pages
- 3. 4 dollars
- 4. 15 pages
- 5. 25 pages
- 6. 50 miles
- 7. 20 pages
- 8. 50 miles
- 9. 4 dollars
- 10. 15 pages
- 11. 30 miles
- 12. 2 dollars
Practice this lesson online with games that adjust to your child: agarwalmath.com/math/5th-grade/preview-ratios