πagarwalmath · 5th grade · Common Core 6.RP.A.3
🔭 Ratios
Ratios: equivalent ratios, ratio tables, unit rates, better buys
Name: ______________________Date: ____________
1A car goes 360 miles in 9 hours, the same speed all the way. How many miles does it go in 1 hour?
Answer: ______________ miles
2A car goes 100 miles in 5 hours, the same speed all the way. How many miles does it go in 1 hour?
Answer: ______________ miles
3Ben reads 40 pages in 2 days, the same each day. How many pages a day is that?
Answer: ______________ pages
4Leo pays $20 for 4 notebooks. How much does 1 notebook cost?
Answer: ______________ dollars
5Kai pays $15 for 3 notebooks. How much does 1 notebook cost?
Answer: ______________ dollars
6A car goes 100 miles in 2 hours, the same speed all the way. How many miles does it go in 1 hour?
Answer: ______________ miles
7Lily pays $12 for 6 notebooks. How much does 1 notebook cost?
Answer: ______________ dollars
8Sam pays $24 for 8 notebooks. How much does 1 notebook cost?
Answer: ______________ dollars
9A car goes 120 miles in 4 hours, the same speed all the way. How many miles does it go in 1 hour?
Answer: ______________ miles
10A car goes 400 miles in 8 hours, the same speed all the way. How many miles does it go in 1 hour?
Answer: ______________ miles
11Priya reads 50 pages in 5 days, the same each day. How many pages a day is that?
Answer: ______________ pages
12Lily pays $9 for 3 notebooks. How much does 1 notebook cost?
Answer: ______________ dollars
Answer key: Ratios
- 1. 40 miles
- 2. 20 miles
- 3. 20 pages
- 4. 5 dollars
- 5. 5 dollars
- 6. 50 miles
- 7. 2 dollars
- 8. 3 dollars
- 9. 30 miles
- 10. 50 miles
- 11. 10 pages
- 12. 3 dollars
Practice this lesson online with games that adjust to your child: agarwalmath.com/math/5th-grade/preview-ratios