πagarwalmath · 5th grade · Common Core 6.RP.A.3
🔭 Ratios
Ratios: equivalent ratios, ratio tables, unit rates, better buys
Name: ______________________Date: ____________
1Omar reads 100 pages in 4 days, the same each day. How many pages a day is that?
Answer: ______________ pages
2Nora pays $35 for 7 notebooks. How much does 1 notebook cost?
Answer: ______________ dollars
3Jamal pays $15 for 5 notebooks. How much does 1 notebook cost?
Answer: ______________ dollars
4A car goes 400 miles in 8 hours, the same speed all the way. How many miles does it go in 1 hour?
Answer: ______________ miles
5Rosa reads 60 pages in 4 days, the same each day. How many pages a day is that?
Answer: ______________ pages
6Omar pays $8 for 4 notebooks. How much does 1 notebook cost?
Answer: ______________ dollars
7A car goes 160 miles in 4 hours, the same speed all the way. How many miles does it go in 1 hour?
Answer: ______________ miles
8A car goes 80 miles in 2 hours, the same speed all the way. How many miles does it go in 1 hour?
Answer: ______________ miles
9A car goes 160 miles in 8 hours, the same speed all the way. How many miles does it go in 1 hour?
Answer: ______________ miles
10Kai reads 80 pages in 4 days, the same each day. How many pages a day is that?
Answer: ______________ pages
11Zoe reads 100 pages in 5 days, the same each day. How many pages a day is that?
Answer: ______________ pages
12Jamal pays $28 for 7 notebooks. How much does 1 notebook cost?
Answer: ______________ dollars
Answer key: Ratios
- 1. 25 pages
- 2. 5 dollars
- 3. 3 dollars
- 4. 50 miles
- 5. 15 pages
- 6. 2 dollars
- 7. 40 miles
- 8. 40 miles
- 9. 20 miles
- 10. 20 pages
- 11. 20 pages
- 12. 4 dollars
Practice this lesson online with games that adjust to your child: agarwalmath.com/math/5th-grade/preview-ratios