πagarwalmath · 5th grade · Common Core 6.RP.A.3
🔭 Ratios
Ratios: equivalent ratios, ratio tables, unit rates, better buys
Name: ______________________Date: ____________
1A car goes 90 miles in 3 hours, the same speed all the way. How many miles does it go in 1 hour?
Answer: ______________ miles
2A car goes 120 miles in 4 hours, the same speed all the way. How many miles does it go in 1 hour?
Answer: ______________ miles
3Lily pays $24 for 8 notebooks. How much does 1 notebook cost?
Answer: ______________ dollars
4A car goes 240 miles in 8 hours, the same speed all the way. How many miles does it go in 1 hour?
Answer: ______________ miles
5Omar reads 80 pages in 4 days, the same each day. How many pages a day is that?
Answer: ______________ pages
6Zoe reads 180 pages in 9 days, the same each day. How many pages a day is that?
Answer: ______________ pages
7Sam reads 100 pages in 4 days, the same each day. How many pages a day is that?
Answer: ______________ pages
8Priya pays $36 for 6 notebooks. How much does 1 notebook cost?
Answer: ______________ dollars
9A car goes 150 miles in 3 hours, the same speed all the way. How many miles does it go in 1 hour?
Answer: ______________ miles
10Ben reads 40 pages in 2 days, the same each day. How many pages a day is that?
Answer: ______________ pages
11Lily reads 180 pages in 9 days, the same each day. How many pages a day is that?
Answer: ______________ pages
12Rosa reads 30 pages in 3 days, the same each day. How many pages a day is that?
Answer: ______________ pages
Answer key: Ratios
- 1. 30 miles
- 2. 30 miles
- 3. 3 dollars
- 4. 30 miles
- 5. 20 pages
- 6. 20 pages
- 7. 25 pages
- 8. 6 dollars
- 9. 50 miles
- 10. 20 pages
- 11. 20 pages
- 12. 10 pages
Practice this lesson online with games that adjust to your child: agarwalmath.com/math/5th-grade/preview-ratios