πagarwalmath · 5th grade · Common Core 6.RP.A.3
🔭 Ratios
Ratios: equivalent ratios, ratio tables, unit rates, better buys
Name: ______________________Date: ____________
1A car goes 90 miles in 3 hours, the same speed all the way. How many miles does it go in 1 hour?
Answer: ______________ miles
2Rosa pays $32 for 8 notebooks. How much does 1 notebook cost?
Answer: ______________ dollars
3A car goes 200 miles in 5 hours, the same speed all the way. How many miles does it go in 1 hour?
Answer: ______________ miles
4Nora pays $10 for 2 notebooks. How much does 1 notebook cost?
Answer: ______________ dollars
5Lily reads 100 pages in 4 days, the same each day. How many pages a day is that?
Answer: ______________ pages
6Aiden reads 140 pages in 7 days, the same each day. How many pages a day is that?
Answer: ______________ pages
7Kai reads 225 pages in 9 days, the same each day. How many pages a day is that?
Answer: ______________ pages
8Aiden pays $10 for 2 notebooks. How much does 1 notebook cost?
Answer: ______________ dollars
9Sam pays $15 for 5 notebooks. How much does 1 notebook cost?
Answer: ______________ dollars
10Rosa pays $6 for 2 notebooks. How much does 1 notebook cost?
Answer: ______________ dollars
11Omar reads 125 pages in 5 days, the same each day. How many pages a day is that?
Answer: ______________ pages
12Mei pays $15 for 3 notebooks. How much does 1 notebook cost?
Answer: ______________ dollars
Answer key: Ratios
- 1. 30 miles
- 2. 4 dollars
- 3. 40 miles
- 4. 5 dollars
- 5. 25 pages
- 6. 20 pages
- 7. 25 pages
- 8. 5 dollars
- 9. 3 dollars
- 10. 3 dollars
- 11. 25 pages
- 12. 5 dollars
Practice this lesson online with games that adjust to your child: agarwalmath.com/math/5th-grade/preview-ratios