πagarwalmath · 5th grade · Common Core 6.RP.A.3
🔭 Ratios
Ratios: equivalent ratios, ratio tables, unit rates, better buys
Name: ______________________Date: ____________
1A car goes 180 miles in 6 hours, the same speed all the way. How many miles does it go in 1 hour?
Answer: ______________ miles
2Ben reads 50 pages in 2 days, the same each day. How many pages a day is that?
Answer: ______________ pages
3A car goes 280 miles in 7 hours, the same speed all the way. How many miles does it go in 1 hour?
Answer: ______________ miles
4Omar pays $18 for 9 notebooks. How much does 1 notebook cost?
Answer: ______________ dollars
5A car goes 450 miles in 9 hours, the same speed all the way. How many miles does it go in 1 hour?
Answer: ______________ miles
6Kai reads 160 pages in 8 days, the same each day. How many pages a day is that?
Answer: ______________ pages
7Aiden pays $8 for 2 notebooks. How much does 1 notebook cost?
Answer: ______________ dollars
8Leo reads 175 pages in 7 days, the same each day. How many pages a day is that?
Answer: ______________ pages
9A car goes 60 miles in 3 hours, the same speed all the way. How many miles does it go in 1 hour?
Answer: ______________ miles
10Lily pays $12 for 6 notebooks. How much does 1 notebook cost?
Answer: ______________ dollars
11Aiden pays $10 for 5 notebooks. How much does 1 notebook cost?
Answer: ______________ dollars
12Sam reads 40 pages in 4 days, the same each day. How many pages a day is that?
Answer: ______________ pages
Answer key: Ratios
- 1. 30 miles
- 2. 25 pages
- 3. 40 miles
- 4. 2 dollars
- 5. 50 miles
- 6. 20 pages
- 7. 4 dollars
- 8. 25 pages
- 9. 20 miles
- 10. 2 dollars
- 11. 2 dollars
- 12. 10 pages
Practice this lesson online with games that adjust to your child: agarwalmath.com/math/5th-grade/preview-ratios