πagarwalmath · 5th grade · Common Core 6.RP.A.3
🔭 Ratios
Ratios: equivalent ratios, ratio tables, unit rates, better buys
Name: ______________________Date: ____________
1A car goes 270 miles in 9 hours, the same speed all the way. How many miles does it go in 1 hour?
Answer: ______________ miles
2Kai pays $15 for 3 notebooks. How much does 1 notebook cost?
Answer: ______________ dollars
3A car goes 250 miles in 5 hours, the same speed all the way. How many miles does it go in 1 hour?
Answer: ______________ miles
4Maya reads 160 pages in 8 days, the same each day. How many pages a day is that?
Answer: ______________ pages
5Rosa pays $21 for 7 notebooks. How much does 1 notebook cost?
Answer: ______________ dollars
6A car goes 210 miles in 7 hours, the same speed all the way. How many miles does it go in 1 hour?
Answer: ______________ miles
7A car goes 240 miles in 6 hours, the same speed all the way. How many miles does it go in 1 hour?
Answer: ______________ miles
8Ana pays $32 for 8 notebooks. How much does 1 notebook cost?
Answer: ______________ dollars
9Lily reads 100 pages in 4 days, the same each day. How many pages a day is that?
Answer: ______________ pages
10A car goes 150 miles in 5 hours, the same speed all the way. How many miles does it go in 1 hour?
Answer: ______________ miles
11A car goes 180 miles in 6 hours, the same speed all the way. How many miles does it go in 1 hour?
Answer: ______________ miles
12Rosa reads 105 pages in 7 days, the same each day. How many pages a day is that?
Answer: ______________ pages
Answer key: Ratios
- 1. 30 miles
- 2. 5 dollars
- 3. 50 miles
- 4. 20 pages
- 5. 3 dollars
- 6. 30 miles
- 7. 40 miles
- 8. 4 dollars
- 9. 25 pages
- 10. 30 miles
- 11. 30 miles
- 12. 15 pages
Practice this lesson online with games that adjust to your child: agarwalmath.com/math/5th-grade/preview-ratios