πagarwalmath · 5th grade · Common Core 6.RP.A.3
🔭 Ratios
Ratios: equivalent ratios, ratio tables, unit rates, better buys
Name: ______________________Date: ____________
1Leo reads 80 pages in 4 days, the same each day. How many pages a day is that?
Answer: ______________ pages
2Jamal pays $24 for 6 notebooks. How much does 1 notebook cost?
Answer: ______________ dollars
3Ben reads 40 pages in 4 days, the same each day. How many pages a day is that?
Answer: ______________ pages
4Sam pays $9 for 3 notebooks. How much does 1 notebook cost?
Answer: ______________ dollars
5A car goes 200 miles in 4 hours, the same speed all the way. How many miles does it go in 1 hour?
Answer: ______________ miles
6Sam reads 90 pages in 6 days, the same each day. How many pages a day is that?
Answer: ______________ pages
7Zoe pays $40 for 8 notebooks. How much does 1 notebook cost?
Answer: ______________ dollars
8Omar reads 125 pages in 5 days, the same each day. How many pages a day is that?
Answer: ______________ pages
9Ben pays $27 for 9 notebooks. How much does 1 notebook cost?
Answer: ______________ dollars
10A car goes 140 miles in 7 hours, the same speed all the way. How many miles does it go in 1 hour?
Answer: ______________ miles
11Sam reads 180 pages in 9 days, the same each day. How many pages a day is that?
Answer: ______________ pages
12A car goes 120 miles in 6 hours, the same speed all the way. How many miles does it go in 1 hour?
Answer: ______________ miles
Answer key: Ratios
- 1. 20 pages
- 2. 4 dollars
- 3. 10 pages
- 4. 3 dollars
- 5. 50 miles
- 6. 15 pages
- 7. 5 dollars
- 8. 25 pages
- 9. 3 dollars
- 10. 20 miles
- 11. 20 pages
- 12. 20 miles
Practice this lesson online with games that adjust to your child: agarwalmath.com/math/5th-grade/preview-ratios