πagarwalmath · 5th grade · Common Core 6.RP.A.3
🔭 Ratios
Ratios: equivalent ratios, ratio tables, unit rates, better buys
Name: ______________________Date: ____________
1Zoe pays $27 for 9 notebooks. How much does 1 notebook cost?
Answer: ______________ dollars
2Ana reads 60 pages in 4 days, the same each day. How many pages a day is that?
Answer: ______________ pages
3Ana pays $10 for 2 notebooks. How much does 1 notebook cost?
Answer: ______________ dollars
4Ana pays $12 for 4 notebooks. How much does 1 notebook cost?
Answer: ______________ dollars
5Mei reads 160 pages in 8 days, the same each day. How many pages a day is that?
Answer: ______________ pages
6A car goes 200 miles in 4 hours, the same speed all the way. How many miles does it go in 1 hour?
Answer: ______________ miles
7Ben pays $12 for 2 notebooks. How much does 1 notebook cost?
Answer: ______________ dollars
8Priya reads 60 pages in 3 days, the same each day. How many pages a day is that?
Answer: ______________ pages
9Ben reads 60 pages in 3 days, the same each day. How many pages a day is that?
Answer: ______________ pages
10Rosa reads 80 pages in 4 days, the same each day. How many pages a day is that?
Answer: ______________ pages
11A car goes 320 miles in 8 hours, the same speed all the way. How many miles does it go in 1 hour?
Answer: ______________ miles
12Aiden pays $15 for 5 notebooks. How much does 1 notebook cost?
Answer: ______________ dollars
Answer key: Ratios
- 1. 3 dollars
- 2. 15 pages
- 3. 5 dollars
- 4. 3 dollars
- 5. 20 pages
- 6. 50 miles
- 7. 6 dollars
- 8. 20 pages
- 9. 20 pages
- 10. 20 pages
- 11. 40 miles
- 12. 3 dollars
Practice this lesson online with games that adjust to your child: agarwalmath.com/math/5th-grade/preview-ratios