πagarwalmath · 5th grade · Common Core 6.RP.A.3
🔭 Ratios
Ratios: equivalent ratios, ratio tables, unit rates, better buys
Name: ______________________Date: ____________
1Jamal pays $12 for 3 notebooks. How much does 1 notebook cost?
Answer: ______________ dollars
2A car goes 210 miles in 7 hours, the same speed all the way. How many miles does it go in 1 hour?
Answer: ______________ miles
3Jamal reads 60 pages in 4 days, the same each day. How many pages a day is that?
Answer: ______________ pages
4Omar reads 125 pages in 5 days, the same each day. How many pages a day is that?
Answer: ______________ pages
5A car goes 60 miles in 2 hours, the same speed all the way. How many miles does it go in 1 hour?
Answer: ______________ miles
6Priya reads 135 pages in 9 days, the same each day. How many pages a day is that?
Answer: ______________ pages
7Lily reads 120 pages in 6 days, the same each day. How many pages a day is that?
Answer: ______________ pages
8Sam pays $18 for 6 notebooks. How much does 1 notebook cost?
Answer: ______________ dollars
9Ana pays $18 for 6 notebooks. How much does 1 notebook cost?
Answer: ______________ dollars
10Priya pays $18 for 9 notebooks. How much does 1 notebook cost?
Answer: ______________ dollars
11Nora reads 30 pages in 3 days, the same each day. How many pages a day is that?
Answer: ______________ pages
12Rosa reads 80 pages in 4 days, the same each day. How many pages a day is that?
Answer: ______________ pages
Answer key: Ratios
- 1. 4 dollars
- 2. 30 miles
- 3. 15 pages
- 4. 25 pages
- 5. 30 miles
- 6. 15 pages
- 7. 20 pages
- 8. 3 dollars
- 9. 3 dollars
- 10. 2 dollars
- 11. 10 pages
- 12. 20 pages
Practice this lesson online with games that adjust to your child: agarwalmath.com/math/5th-grade/preview-ratios