πagarwalmath · 5th grade · Common Core 6.RP.A.3
🔭 Ratios
Ratios: equivalent ratios, ratio tables, unit rates, better buys
Name: ______________________Date: ____________
1Kai reads 175 pages in 7 days, the same each day. How many pages a day is that?
Answer: ______________ pages
2Aiden reads 30 pages in 3 days, the same each day. How many pages a day is that?
Answer: ______________ pages
3A car goes 120 miles in 4 hours, the same speed all the way. How many miles does it go in 1 hour?
Answer: ______________ miles
4A car goes 80 miles in 2 hours, the same speed all the way. How many miles does it go in 1 hour?
Answer: ______________ miles
5Ben pays $30 for 5 notebooks. How much does 1 notebook cost?
Answer: ______________ dollars
6Jamal pays $9 for 3 notebooks. How much does 1 notebook cost?
Answer: ______________ dollars
7Mei reads 45 pages in 3 days, the same each day. How many pages a day is that?
Answer: ______________ pages
8Lily pays $10 for 2 notebooks. How much does 1 notebook cost?
Answer: ______________ dollars
9Priya reads 40 pages in 2 days, the same each day. How many pages a day is that?
Answer: ______________ pages
10Jamal reads 40 pages in 2 days, the same each day. How many pages a day is that?
Answer: ______________ pages
11A car goes 320 miles in 8 hours, the same speed all the way. How many miles does it go in 1 hour?
Answer: ______________ miles
12A car goes 140 miles in 7 hours, the same speed all the way. How many miles does it go in 1 hour?
Answer: ______________ miles
Answer key: Ratios
- 1. 25 pages
- 2. 10 pages
- 3. 30 miles
- 4. 40 miles
- 5. 6 dollars
- 6. 3 dollars
- 7. 15 pages
- 8. 5 dollars
- 9. 20 pages
- 10. 20 pages
- 11. 40 miles
- 12. 20 miles
Practice this lesson online with games that adjust to your child: agarwalmath.com/math/5th-grade/preview-ratios