πagarwalmath · 5th grade · Common Core 6.RP.A.3
🔭 Ratios
Ratios: equivalent ratios, ratio tables, unit rates, better buys
Name: ______________________Date: ____________
1Lily reads 90 pages in 9 days, the same each day. How many pages a day is that?
Answer: ______________ pages
2A car goes 360 miles in 9 hours, the same speed all the way. How many miles does it go in 1 hour?
Answer: ______________ miles
3Kai pays $32 for 8 notebooks. How much does 1 notebook cost?
Answer: ______________ dollars
4A car goes 160 miles in 4 hours, the same speed all the way. How many miles does it go in 1 hour?
Answer: ______________ miles
5Ana pays $10 for 2 notebooks. How much does 1 notebook cost?
Answer: ______________ dollars
6Priya pays $12 for 3 notebooks. How much does 1 notebook cost?
Answer: ______________ dollars
7Aiden pays $20 for 4 notebooks. How much does 1 notebook cost?
Answer: ______________ dollars
8Nora reads 105 pages in 7 days, the same each day. How many pages a day is that?
Answer: ______________ pages
9Ana pays $45 for 9 notebooks. How much does 1 notebook cost?
Answer: ______________ dollars
10A car goes 150 miles in 3 hours, the same speed all the way. How many miles does it go in 1 hour?
Answer: ______________ miles
11Jamal pays $18 for 6 notebooks. How much does 1 notebook cost?
Answer: ______________ dollars
12Nora reads 30 pages in 3 days, the same each day. How many pages a day is that?
Answer: ______________ pages
Answer key: Ratios
- 1. 10 pages
- 2. 40 miles
- 3. 4 dollars
- 4. 40 miles
- 5. 5 dollars
- 6. 4 dollars
- 7. 5 dollars
- 8. 15 pages
- 9. 5 dollars
- 10. 50 miles
- 11. 3 dollars
- 12. 10 pages
Practice this lesson online with games that adjust to your child: agarwalmath.com/math/5th-grade/preview-ratios