πagarwalmath · 5th grade · Common Core 6.RP.A.3
🔭 Ratios
Ratios: equivalent ratios, ratio tables, unit rates, better buys
Name: ______________________Date: ____________
1A car goes 200 miles in 5 hours, the same speed all the way. How many miles does it go in 1 hour?
Answer: ______________ miles
2Aiden pays $15 for 5 notebooks. How much does 1 notebook cost?
Answer: ______________ dollars
3A car goes 80 miles in 2 hours, the same speed all the way. How many miles does it go in 1 hour?
Answer: ______________ miles
4A car goes 120 miles in 3 hours, the same speed all the way. How many miles does it go in 1 hour?
Answer: ______________ miles
5Zoe pays $16 for 4 notebooks. How much does 1 notebook cost?
Answer: ______________ dollars
6Zoe reads 105 pages in 7 days, the same each day. How many pages a day is that?
Answer: ______________ pages
7A car goes 150 miles in 5 hours, the same speed all the way. How many miles does it go in 1 hour?
Answer: ______________ miles
8Maya pays $12 for 4 notebooks. How much does 1 notebook cost?
Answer: ______________ dollars
9Mei reads 40 pages in 2 days, the same each day. How many pages a day is that?
Answer: ______________ pages
10Maya reads 150 pages in 6 days, the same each day. How many pages a day is that?
Answer: ______________ pages
11Sam pays $14 for 7 notebooks. How much does 1 notebook cost?
Answer: ______________ dollars
12Rosa reads 100 pages in 5 days, the same each day. How many pages a day is that?
Answer: ______________ pages
Answer key: Ratios
- 1. 40 miles
- 2. 3 dollars
- 3. 40 miles
- 4. 40 miles
- 5. 4 dollars
- 6. 15 pages
- 7. 30 miles
- 8. 3 dollars
- 9. 20 pages
- 10. 25 pages
- 11. 2 dollars
- 12. 20 pages
Practice this lesson online with games that adjust to your child: agarwalmath.com/math/5th-grade/preview-ratios