πagarwalmath · 5th grade · Common Core 6.RP.A.3
🔭 Ratios
Ratios: equivalent ratios, ratio tables, unit rates, better buys
Name: ______________________Date: ____________
1A car goes 180 miles in 6 hours, the same speed all the way. How many miles does it go in 1 hour?
Answer: ______________ miles
2Priya reads 180 pages in 9 days, the same each day. How many pages a day is that?
Answer: ______________ pages
3A car goes 160 miles in 4 hours, the same speed all the way. How many miles does it go in 1 hour?
Answer: ______________ miles
4A car goes 240 miles in 8 hours, the same speed all the way. How many miles does it go in 1 hour?
Answer: ______________ miles
5Rosa reads 60 pages in 2 days, the same each day. How many pages a day is that?
Answer: ______________ pages
6A car goes 120 miles in 4 hours, the same speed all the way. How many miles does it go in 1 hour?
Answer: ______________ miles
7Maya reads 50 pages in 5 days, the same each day. How many pages a day is that?
Answer: ______________ pages
8Ana pays $32 for 8 notebooks. How much does 1 notebook cost?
Answer: ______________ dollars
9Mei pays $18 for 6 notebooks. How much does 1 notebook cost?
Answer: ______________ dollars
10Leo pays $6 for 2 notebooks. How much does 1 notebook cost?
Answer: ______________ dollars
11Sam pays $6 for 3 notebooks. How much does 1 notebook cost?
Answer: ______________ dollars
12Theo reads 105 pages in 7 days, the same each day. How many pages a day is that?
Answer: ______________ pages
Answer key: Ratios
- 1. 30 miles
- 2. 20 pages
- 3. 40 miles
- 4. 30 miles
- 5. 30 pages
- 6. 30 miles
- 7. 10 pages
- 8. 4 dollars
- 9. 3 dollars
- 10. 3 dollars
- 11. 2 dollars
- 12. 15 pages
Practice this lesson online with games that adjust to your child: agarwalmath.com/math/5th-grade/preview-ratios