πagarwalmath · 5th grade · Common Core 6.RP.A.3
🔭 Ratios
Ratios: equivalent ratios, ratio tables, unit rates, better buys
Name: ______________________Date: ____________
1Maya reads 30 pages in 2 days, the same each day. How many pages a day is that?
Answer: ______________ pages
2Ben reads 50 pages in 2 days, the same each day. How many pages a day is that?
Answer: ______________ pages
3Nora reads 180 pages in 9 days, the same each day. How many pages a day is that?
Answer: ______________ pages
4Omar reads 30 pages in 3 days, the same each day. How many pages a day is that?
Answer: ______________ pages
5Omar pays $8 for 4 notebooks. How much does 1 notebook cost?
Answer: ______________ dollars
6A car goes 40 miles in 2 hours, the same speed all the way. How many miles does it go in 1 hour?
Answer: ______________ miles
7Nora pays $12 for 2 notebooks. How much does 1 notebook cost?
Answer: ______________ dollars
8Jamal pays $12 for 3 notebooks. How much does 1 notebook cost?
Answer: ______________ dollars
9A car goes 80 miles in 2 hours, the same speed all the way. How many miles does it go in 1 hour?
Answer: ______________ miles
10A car goes 270 miles in 9 hours, the same speed all the way. How many miles does it go in 1 hour?
Answer: ______________ miles
11Leo reads 20 pages in 2 days, the same each day. How many pages a day is that?
Answer: ______________ pages
12A car goes 240 miles in 6 hours, the same speed all the way. How many miles does it go in 1 hour?
Answer: ______________ miles
Answer key: Ratios
- 1. 15 pages
- 2. 25 pages
- 3. 20 pages
- 4. 10 pages
- 5. 2 dollars
- 6. 20 miles
- 7. 6 dollars
- 8. 4 dollars
- 9. 40 miles
- 10. 30 miles
- 11. 10 pages
- 12. 40 miles
Practice this lesson online with games that adjust to your child: agarwalmath.com/math/5th-grade/preview-ratios