πagarwalmath · 5th grade · Common Core 6.RP.A.3
🔭 Ratios
Ratios: equivalent ratios, ratio tables, unit rates, better buys
Name: ______________________Date: ____________
1A car goes 100 miles in 5 hours, the same speed all the way. How many miles does it go in 1 hour?
Answer: ______________ miles
2A car goes 300 miles in 6 hours, the same speed all the way. How many miles does it go in 1 hour?
Answer: ______________ miles
3Mei reads 30 pages in 2 days, the same each day. How many pages a day is that?
Answer: ______________ pages
4Rosa reads 40 pages in 2 days, the same each day. How many pages a day is that?
Answer: ______________ pages
5A car goes 240 miles in 8 hours, the same speed all the way. How many miles does it go in 1 hour?
Answer: ______________ miles
6Zoe reads 80 pages in 8 days, the same each day. How many pages a day is that?
Answer: ______________ pages
7Theo reads 160 pages in 8 days, the same each day. How many pages a day is that?
Answer: ______________ pages
8Jamal pays $36 for 6 notebooks. How much does 1 notebook cost?
Answer: ______________ dollars
9Leo pays $12 for 3 notebooks. How much does 1 notebook cost?
Answer: ______________ dollars
10Theo reads 75 pages in 3 days, the same each day. How many pages a day is that?
Answer: ______________ pages
11Omar reads 100 pages in 5 days, the same each day. How many pages a day is that?
Answer: ______________ pages
12A car goes 120 miles in 3 hours, the same speed all the way. How many miles does it go in 1 hour?
Answer: ______________ miles
Answer key: Ratios
- 1. 20 miles
- 2. 50 miles
- 3. 15 pages
- 4. 20 pages
- 5. 30 miles
- 6. 10 pages
- 7. 20 pages
- 8. 6 dollars
- 9. 4 dollars
- 10. 25 pages
- 11. 20 pages
- 12. 40 miles
Practice this lesson online with games that adjust to your child: agarwalmath.com/math/5th-grade/preview-ratios