πagarwalmath · 5th grade · Common Core 6.RP.A.3
🔭 Ratios
Ratios: equivalent ratios, ratio tables, unit rates, better buys
Name: ______________________Date: ____________
1A car goes 180 miles in 9 hours, the same speed all the way. How many miles does it go in 1 hour?
Answer: ______________ miles
2Ben pays $36 for 9 notebooks. How much does 1 notebook cost?
Answer: ______________ dollars
3Lily pays $10 for 5 notebooks. How much does 1 notebook cost?
Answer: ______________ dollars
4Leo reads 100 pages in 5 days, the same each day. How many pages a day is that?
Answer: ______________ pages
5A car goes 140 miles in 7 hours, the same speed all the way. How many miles does it go in 1 hour?
Answer: ______________ miles
6Kai pays $9 for 3 notebooks. How much does 1 notebook cost?
Answer: ______________ dollars
7Lily pays $28 for 7 notebooks. How much does 1 notebook cost?
Answer: ______________ dollars
8A car goes 80 miles in 4 hours, the same speed all the way. How many miles does it go in 1 hour?
Answer: ______________ miles
9Maya reads 100 pages in 5 days, the same each day. How many pages a day is that?
Answer: ______________ pages
10A car goes 450 miles in 9 hours, the same speed all the way. How many miles does it go in 1 hour?
Answer: ______________ miles
11Rosa pays $8 for 4 notebooks. How much does 1 notebook cost?
Answer: ______________ dollars
12Maya reads 180 pages in 9 days, the same each day. How many pages a day is that?
Answer: ______________ pages
Answer key: Ratios
- 1. 20 miles
- 2. 4 dollars
- 3. 2 dollars
- 4. 20 pages
- 5. 20 miles
- 6. 3 dollars
- 7. 4 dollars
- 8. 20 miles
- 9. 20 pages
- 10. 50 miles
- 11. 2 dollars
- 12. 20 pages
Practice this lesson online with games that adjust to your child: agarwalmath.com/math/5th-grade/preview-ratios