πagarwalmath · 5th grade · Common Core 6.RP.A.3
🔭 Ratios
Ratios: equivalent ratios, ratio tables, unit rates, better buys
Name: ______________________Date: ____________
1A car goes 450 miles in 9 hours, the same speed all the way. How many miles does it go in 1 hour?
Answer: ______________ miles
2Lily reads 30 pages in 2 days, the same each day. How many pages a day is that?
Answer: ______________ pages
3Nora reads 90 pages in 6 days, the same each day. How many pages a day is that?
Answer: ______________ pages
4Kai reads 120 pages in 6 days, the same each day. How many pages a day is that?
Answer: ______________ pages
5A car goes 180 miles in 9 hours, the same speed all the way. How many miles does it go in 1 hour?
Answer: ______________ miles
6Maya reads 100 pages in 4 days, the same each day. How many pages a day is that?
Answer: ______________ pages
7A car goes 80 miles in 2 hours, the same speed all the way. How many miles does it go in 1 hour?
Answer: ______________ miles
8A car goes 160 miles in 8 hours, the same speed all the way. How many miles does it go in 1 hour?
Answer: ______________ miles
9Jamal pays $10 for 5 notebooks. How much does 1 notebook cost?
Answer: ______________ dollars
10A car goes 100 miles in 5 hours, the same speed all the way. How many miles does it go in 1 hour?
Answer: ______________ miles
11Maya pays $27 for 9 notebooks. How much does 1 notebook cost?
Answer: ______________ dollars
12Theo pays $32 for 8 notebooks. How much does 1 notebook cost?
Answer: ______________ dollars
Answer key: Ratios
- 1. 50 miles
- 2. 15 pages
- 3. 15 pages
- 4. 20 pages
- 5. 20 miles
- 6. 25 pages
- 7. 40 miles
- 8. 20 miles
- 9. 2 dollars
- 10. 20 miles
- 11. 3 dollars
- 12. 4 dollars
Practice this lesson online with games that adjust to your child: agarwalmath.com/math/5th-grade/preview-ratios