πagarwalmath · 5th grade · Common Core 6.RP.A.3
🔭 Ratios
Ratios: equivalent ratios, ratio tables, unit rates, better buys
Name: ______________________Date: ____________
1A car goes 180 miles in 6 hours, the same speed all the way. How many miles does it go in 1 hour?
Answer: ______________ miles
2Maya reads 50 pages in 5 days, the same each day. How many pages a day is that?
Answer: ______________ pages
3A car goes 400 miles in 8 hours, the same speed all the way. How many miles does it go in 1 hour?
Answer: ______________ miles
4Ben reads 60 pages in 3 days, the same each day. How many pages a day is that?
Answer: ______________ pages
5A car goes 150 miles in 3 hours, the same speed all the way. How many miles does it go in 1 hour?
Answer: ______________ miles
6Rosa pays $42 for 7 notebooks. How much does 1 notebook cost?
Answer: ______________ dollars
7A car goes 180 miles in 9 hours, the same speed all the way. How many miles does it go in 1 hour?
Answer: ______________ miles
8A car goes 80 miles in 2 hours, the same speed all the way. How many miles does it go in 1 hour?
Answer: ______________ miles
9Ana pays $15 for 3 notebooks. How much does 1 notebook cost?
Answer: ______________ dollars
10Sam pays $45 for 9 notebooks. How much does 1 notebook cost?
Answer: ______________ dollars
11A car goes 120 miles in 3 hours, the same speed all the way. How many miles does it go in 1 hour?
Answer: ______________ miles
12Priya reads 135 pages in 9 days, the same each day. How many pages a day is that?
Answer: ______________ pages
Answer key: Ratios
- 1. 30 miles
- 2. 10 pages
- 3. 50 miles
- 4. 20 pages
- 5. 50 miles
- 6. 6 dollars
- 7. 20 miles
- 8. 40 miles
- 9. 5 dollars
- 10. 5 dollars
- 11. 40 miles
- 12. 15 pages
Practice this lesson online with games that adjust to your child: agarwalmath.com/math/5th-grade/preview-ratios