πagarwalmath · 5th grade · Common Core 6.RP.A.3
🔭 Ratios
Ratios: equivalent ratios, ratio tables, unit rates, better buys
Name: ______________________Date: ____________
1Leo reads 90 pages in 9 days, the same each day. How many pages a day is that?
Answer: ______________ pages
2Aiden pays $18 for 6 notebooks. How much does 1 notebook cost?
Answer: ______________ dollars
3A car goes 80 miles in 2 hours, the same speed all the way. How many miles does it go in 1 hour?
Answer: ______________ miles
4A car goes 140 miles in 7 hours, the same speed all the way. How many miles does it go in 1 hour?
Answer: ______________ miles
5Rosa reads 200 pages in 8 days, the same each day. How many pages a day is that?
Answer: ______________ pages
6Kai reads 90 pages in 3 days, the same each day. How many pages a day is that?
Answer: ______________ pages
7Omar reads 105 pages in 7 days, the same each day. How many pages a day is that?
Answer: ______________ pages
8Ben reads 40 pages in 4 days, the same each day. How many pages a day is that?
Answer: ______________ pages
9Theo pays $24 for 8 notebooks. How much does 1 notebook cost?
Answer: ______________ dollars
10Maya reads 120 pages in 8 days, the same each day. How many pages a day is that?
Answer: ______________ pages
11A car goes 40 miles in 2 hours, the same speed all the way. How many miles does it go in 1 hour?
Answer: ______________ miles
12Lily reads 30 pages in 2 days, the same each day. How many pages a day is that?
Answer: ______________ pages
Answer key: Ratios
- 1. 10 pages
- 2. 3 dollars
- 3. 40 miles
- 4. 20 miles
- 5. 25 pages
- 6. 30 pages
- 7. 15 pages
- 8. 10 pages
- 9. 3 dollars
- 10. 15 pages
- 11. 20 miles
- 12. 15 pages
Practice this lesson online with games that adjust to your child: agarwalmath.com/math/5th-grade/preview-ratios