πagarwalmath · 5th grade · Common Core 6.RP.A.3
🔭 Ratios
Ratios: equivalent ratios, ratio tables, unit rates, better buys
Name: ______________________Date: ____________
1Kai pays $24 for 8 notebooks. How much does 1 notebook cost?
Answer: ______________ dollars
2Kai reads 50 pages in 5 days, the same each day. How many pages a day is that?
Answer: ______________ pages
3Nora pays $8 for 2 notebooks. How much does 1 notebook cost?
Answer: ______________ dollars
4Nora reads 70 pages in 7 days, the same each day. How many pages a day is that?
Answer: ______________ pages
5A car goes 350 miles in 7 hours, the same speed all the way. How many miles does it go in 1 hour?
Answer: ______________ miles
6Sam reads 120 pages in 4 days, the same each day. How many pages a day is that?
Answer: ______________ pages
7A car goes 180 miles in 9 hours, the same speed all the way. How many miles does it go in 1 hour?
Answer: ______________ miles
8Ana reads 50 pages in 5 days, the same each day. How many pages a day is that?
Answer: ______________ pages
9A car goes 100 miles in 2 hours, the same speed all the way. How many miles does it go in 1 hour?
Answer: ______________ miles
10Ana reads 140 pages in 7 days, the same each day. How many pages a day is that?
Answer: ______________ pages
11Omar reads 150 pages in 6 days, the same each day. How many pages a day is that?
Answer: ______________ pages
12Sam reads 50 pages in 2 days, the same each day. How many pages a day is that?
Answer: ______________ pages
Answer key: Ratios
- 1. 3 dollars
- 2. 10 pages
- 3. 4 dollars
- 4. 10 pages
- 5. 50 miles
- 6. 30 pages
- 7. 20 miles
- 8. 10 pages
- 9. 50 miles
- 10. 20 pages
- 11. 25 pages
- 12. 25 pages
Practice this lesson online with games that adjust to your child: agarwalmath.com/math/5th-grade/preview-ratios