πagarwalmath · 5th grade · Common Core 6.RP.A.3
🔭 Ratios
Ratios: equivalent ratios, ratio tables, unit rates, better buys
Name: ______________________Date: ____________
1Rosa reads 30 pages in 2 days, the same each day. How many pages a day is that?
Answer: ______________ pages
2Lily pays $24 for 6 notebooks. How much does 1 notebook cost?
Answer: ______________ dollars
3Ana pays $30 for 6 notebooks. How much does 1 notebook cost?
Answer: ______________ dollars
4Ben reads 100 pages in 5 days, the same each day. How many pages a day is that?
Answer: ______________ pages
5Priya reads 100 pages in 4 days, the same each day. How many pages a day is that?
Answer: ______________ pages
6Aiden pays $4 for 2 notebooks. How much does 1 notebook cost?
Answer: ______________ dollars
7Jamal pays $18 for 3 notebooks. How much does 1 notebook cost?
Answer: ______________ dollars
8Maya pays $30 for 6 notebooks. How much does 1 notebook cost?
Answer: ______________ dollars
9Mei reads 80 pages in 8 days, the same each day. How many pages a day is that?
Answer: ______________ pages
10Rosa reads 180 pages in 9 days, the same each day. How many pages a day is that?
Answer: ______________ pages
11A car goes 140 miles in 7 hours, the same speed all the way. How many miles does it go in 1 hour?
Answer: ______________ miles
12A car goes 320 miles in 8 hours, the same speed all the way. How many miles does it go in 1 hour?
Answer: ______________ miles
Answer key: Ratios
- 1. 15 pages
- 2. 4 dollars
- 3. 5 dollars
- 4. 20 pages
- 5. 25 pages
- 6. 2 dollars
- 7. 6 dollars
- 8. 5 dollars
- 9. 10 pages
- 10. 20 pages
- 11. 20 miles
- 12. 40 miles
Practice this lesson online with games that adjust to your child: agarwalmath.com/math/5th-grade/preview-ratios