πagarwalmath · 5th grade · Common Core 6.RP.A.3
🔭 Ratios
Ratios: equivalent ratios, ratio tables, unit rates, better buys
Name: ______________________Date: ____________
1Kai pays $6 for 2 notebooks. How much does 1 notebook cost?
Answer: ______________ dollars
2A car goes 150 miles in 5 hours, the same speed all the way. How many miles does it go in 1 hour?
Answer: ______________ miles
3Maya pays $45 for 9 notebooks. How much does 1 notebook cost?
Answer: ______________ dollars
4A car goes 120 miles in 3 hours, the same speed all the way. How many miles does it go in 1 hour?
Answer: ______________ miles
5Priya reads 135 pages in 9 days, the same each day. How many pages a day is that?
Answer: ______________ pages
6Sam pays $15 for 3 notebooks. How much does 1 notebook cost?
Answer: ______________ dollars
7Nora reads 270 pages in 9 days, the same each day. How many pages a day is that?
Answer: ______________ pages
8Aiden pays $12 for 4 notebooks. How much does 1 notebook cost?
Answer: ______________ dollars
9A car goes 270 miles in 9 hours, the same speed all the way. How many miles does it go in 1 hour?
Answer: ______________ miles
10Kai reads 75 pages in 3 days, the same each day. How many pages a day is that?
Answer: ______________ pages
11A car goes 60 miles in 2 hours, the same speed all the way. How many miles does it go in 1 hour?
Answer: ______________ miles
12Leo reads 80 pages in 4 days, the same each day. How many pages a day is that?
Answer: ______________ pages
Answer key: Ratios
- 1. 3 dollars
- 2. 30 miles
- 3. 5 dollars
- 4. 40 miles
- 5. 15 pages
- 6. 5 dollars
- 7. 30 pages
- 8. 3 dollars
- 9. 30 miles
- 10. 25 pages
- 11. 30 miles
- 12. 20 pages
Practice this lesson online with games that adjust to your child: agarwalmath.com/math/5th-grade/preview-ratios